Turecko 05/2019


FOTOGRAFIE Z CESTY NÁJDETE NA FACEBOOKU V SKUPINE DOVOLENKY S CESTOVKOU (Kemer, Antalya, Belek)
FOTOGRAFIE Z CESTY NÁJDETE NA FACEBOOKU V SKUPINE DOVOLENKY S CESTOVKOU (Side, Okurcalar, Avsallar, Konakli)

Studený máj na Slovensku sme na týždeň vymenili za slnečné Turecko, aby sme sa presvedčili o kvalite vybraných hotelov vo viacerých strediskách Tureckej riviéry. Počasie bolo horúce, hotely plné a dovolenková sezóna definitívne rozbehnutá.
Mesto Antalya je pre slovenských turistov obvykle iba miestom príletu na moderné a frekventované letisko. Jedná sa však o viac ako miliónové veľkomesto, aktuálne považované za najdynamickejšie sa rozvíjajúce mesto v Turecku, 8. najväčšie v krajine. Okrem starobylého centra, moderných štvrtí a veľkých nákupných centier tu nájdete aj 40 metrov vysoký vodopád končiaci v Stredozemnom mori. Vyhliadku na túto prírodnú krásu obklopuje park, ktorý je obľúbeným miestom na trávenie voľného času pre miestnych obyvateľov.

Na juhozápad od Antalye sa nachádza oblasť Kemer, ktorá okrem samotného Kemeru zahŕňa aj menšie strediská ako Beldibi, Tekirova,Çamyuva či Göynük. Tieto miesta sú už na prvý pohľad odlišné od stredísk na východ od Antalye. Prakticky hneď za hotelmi Vám do oblakov vyrastajú skalnaté vrchy nezriedka končiace ďaleko za hranicou 2000 metrov nad morom. Tak trochu ako Vysoké Tatry nad morom. Pláže sú v Kemeri štrkové, piesočnatých úsekov tu veľa nenájdete. Zaujímavou možnosťou je výlet strmou lanovkou na vrchol Tahtali. Tam môžete so snehovou guľou v ruke sledovať turistov kúpajúcich sa v mori 2366 výškových metrov pod vami. Súčasťou výletu býva aj tradičný obed v lesnom prostredí jazierok a vodopádov Ulupinar, kde stolujete priamo nad vodou.
Jedným z novších hotelov v Kemeri je Amara Prestige Elite s dobrými službami Ultra All Inclusive a pekným aquaparkom. Hotel leží až v druhej línii od mora, no vyriešili to mostíkom, ktorým sa z areálu dostanete až priamo na štrkopieskovú pláž.
Limak Limra je rozľahlý areál prestížnej siete Limak. Pôsobí trochu staršie, no poskytuje plnú vybavenosť vrátane a aquaparku a veľkých bazénov, opäť so službami Ultra All Inclusive.

Najbližšie k letisku sa nachádzajú oblasti Lara a Kundu. Jedná sa o asi najprestížnejšiu oblasť riviéry s obvykle veľmi veľkými, skvele zariadenými hotelmi. Sú tu výborné možnosti nákupov, pláže sú pieskové, väčšinou so štrkovým vstupom do mora. Táto oblasť patrí aj medzi cenovo najnáročnejšie. Pri niektorých hoteloch úplne oprávnene, pri iných je to na zváženie.
Hotel Aska Lara je jedno z príjemných prekvapení cesty. Moderný a čistý hotel sa nachádza sa v druhej rade hotelov, za cestou. No keď sa dopravíte na pláž, či už pešo alebo shuttle autíčkom, ocitnete sa v perfektne vybudovanom plážovom areáli. Nájdete tu aquapark, bazény, reštauráciu, obchodíky, jednoducho všetko čo by ste mohli na dovolenke potrebovať.
Delphin Be Grand je krásny a obrovský hotel luxusnej siete Delphin pre najnáročnejších. Výborná strava v rámci služieb Ultra All Inclusive je samozrejmosťou. Deti tu zase nájdu asi všetko, čo si viete predstaviť vrátane bazénov, aquaparku s veľkými aj malými toboganmi, dinoparku aj lunaparku.
Limak Lara je ďalšou stálicou siete Limak. Postavený v japonskom štýle, plný detailov Ďalekého Východu. Na môj vkus vnútri trochu tmavý a neprehľadný, no so službami na najvyššej úrovni.
Tiež východom, no nie až tak ďalekým, sa inšpiroval hotel Asteria Kremlin
Palace. Poskytuje širokú ponuku stravovacích služieb, množstvo snackov aj kvalitných drinkov. Izby sú veľké a staré, bazénový areál je vydarený, no architektúra v štýle Chrámu Vasilija Blaženého a Kremeľského paláca mi na tureckom pobreží pripadala, jemne povedané, bizarná. Rátať tu treba aj so špecifickým správaním väčšinovej ruskej klientely. Podobné charakteristiky vrátane starších izieb a bohatej ponuky služieb Ultra All Inclusive sa týkajú aj sesterských hotelov Asteria Fantasia Kemer a Asteria Club Belek.

O kúsok ďalej od letiska, v prostredí plnom zelene, golfových a futbalových ihrísk, sa nachádza Belek. Tu sme mali možnosť navštíviť jedinečný rezort Selectum Luxury, postavený s ambíciou stať sa jedným z najluxusnejších hotelov v oblasti a rozmaznávať a plniť všetky potreby klientov. Do určitej miery sa mu to aj darí. Vynikajúca strava, služby Ultra All Inclusive, kvalitné drinky a luxusné prostredie, pohybujúce sa na hranici gýča. Nechýba samozrejme niekoľko bazénov, vrátane unikátneho červeného, aquapark pre deti a divoké parties pre dospelých. Pláž disponuje aj mólom a má kamienkový vstup  do vody. Interiér hotela aj tu pôsobí trochu tmavšie ako je zvykom a čaro polootvorenej toalety v izbe som asi zatiaľ dostatočne nepochopil. Ale to je len detail.

Asi hodinu cesty od letiska sa nachádza Side. Hádam najpopulárnejšia oblasť pre rodiny s deťmi a vlastne pre všetkých slovenských dovolenkárov. Nájdete tu starobylé centrum so starým prístavom a antickými pamiatkami, ale aj obchody, reštaurácie či diskotéky. Hotely to tu hrajú menej na efekt, sú teda obvykle aj trochu lacnejšie ako v Antalyi a Beleku a pláže sú pieskovejšie.
Západná pláž Side je vlastne 12-kilometrový súvislý pás piesku bez kamienkov, pozvoľne sa zvažujúci do mora. Na nej nájdete zástup hotelov, najmä 4 a 5-hviezdičkovej kategórie. Tu sme si prezreli čistý a pokojný hotel Novum Garden, neďaleko pláže a s dobrým hodnotením od klientov.
Podobne aj menší, moderný hotel Side Glamour, z ktorého vás na pláž zdarma dopraví aj shuttle bus.
Hotel Sultan of Side sa nachádza v dobrej oblasti a ničím veľmi nevyčnieva z miestneho 4* štandardu, Side Prenses je zase zaujímavý svojou blízkosťou k centru Side. Narcia je ďalej od pláže, ale zase poskytuje služby Ultra All inclusive. Ďalším navštíveným hotelom je Cesars. Pekný hotelový areál siaha až k pláži, no stav izieb a samotného hotela už zodpovedá jeho veku. Nie je najnovší.
Obľúbený hotel Side Breeze má tiež dobrú polohu kúsok od pláže a promenády a zároveň aj v dostupnosti nákupných možností. Je to príjemný areál s bazénom, zopár tobogánmi a dovolenkovou atmosférou. Obed tu bol chutný, izby čisté a hoci 5 hviezd asi nie je verným zobrazením reality, hotel môže byť vo svojej cenovej kategórii veľmi dobrou voľbou.
Prvým hotelom na východnej strane Side, na dohľad od centra, je Sueno. Izby by som hodnotil skôr ako štandard než luxus, no tie nie sú hlavným tromfom hotela. Tým je parádny areál s množstvom atrakcií najmä pre rodiny s deťmi. Nájdete tu bazény, aquapark, splash park, lunapark s ruským kolesom a autodromom, či detské mestečko. Navyše si tu môžete aj odpočinúť v tieni stromov a nasýtiť sa v niektorom z mnohých stánkov s tureckým či medzinárodným streetfoodom. K tomu pridajte kvalitné Ultra All Inclusive a krásnu pláž s čistým morom. Potom sa netreba čudovať, že hotel býva veľmi skoro vypredaný.

Ďalej na východ, asi 90 km od letiska leží oblasť Okurcalar. Pás hotelov, z jednej strany diaľnica, z druhej kamienková pláž s nie úplne pozvoľným vstupom do mora. Na prvý pohľad asi žiadne terno. No napriek tomu u mňa zanechal vynikajúci dojem hotel Delphin Botanik Platinum. Moderný, čistý s kvalitnými službami ako je v tejto hotelovej sieti zvykom. Je tu aj aquapark a lunapark, pláž je síce kamienková, no more pekné a čisté. Jedinečnou výhodou hotela je krásna záhrada s bazénmi, zdieľaná so sesterským hotelom Botanik Resort.

O pár kilometrov ďalej sme prešli aj okolo nového luxusného hotela Granada Luxury Beach. Na hoteli sa dokončovali posledné detaily, dnes je už v plnej prevádzke a plní dovolenkové priania klientov, ktorí si chcú užívať kvalitné Ultra All Inclusive a pieskovú pláž.
Ďalej v stredisku Avsallar pri hoteli Rubi nájdete jednu z najkrajších pláži riviéry. Užšia, ale tvorená čistým pieskom, pozvoľne sa zvažujúca do priezračného mora. Samotný hotel je však starší a čaká na avizovanú a zaslúženú renováciu.

Posledným letoviskom pred Alaynou je Konakli. Úprimne, z nejakého dôvodu nie som veľkým fanúšikom tohto strediska. Za zmienku tu však určite stojí napríklad hotel Quattro Beach. Výborný hotel s jedným veľkým "ale". Tento rezort je veľmi pekný, moderný, čistý, s kvalitnými službami a vysokou spokojnosťou klientov. Pláž je piesková, ale problém nastáva pri vstupe do mora. Kamenné platne sú ťažko riešiteľnou prekážkou a tak zostáva iba možnosť vstupu do vody z móla. Hotel o svojom hendikepe vie a do budúcej sezóny bude vraj pláž upravená obrovským množstvom nového piesku. Uvidíme.

Veľké stredisko Alanya, ktorá uzatvára Tureckú riviéru, sme tentokrát nenavštívili. O tomto letovisku so známou  Kleopatrinou plážou, impozantnými hradbami a lákavým nočným životom možno niekedy nabudúce.
Po zhliadnutí množstva tureckých hotelov sa dá konštatovať, že turecký cestovný ruch neustále napreduje a Turci poznajú svoje silné stánky. Poznajú ich aj desaťtisíce slovenských dovolenkárov ročne, pre ktorých je Turecko už tradične najobľúbenejšou leteckou destináciou. Ste aj vy medzi nimi?


FOTOGRAFIE Z CESTY NÁJDETE NA FACEBOOKU V SKUPINE DOVOLENKY S CESTOVKOU (Kemer, Antalya, Belek)
FOTOGRAFIE Z CESTY NÁJDETE NA FACEBOOKU V SKUPINE DOVOLENKY S CESTOVKOU (Side, Okurcalar, Avsallar, Konakli)

Novinky

Partneri

Facebook

Kontaktujte nás