Taba, Petra a Sharm El Sheikh 04/2019


FOTOGRAFIE Z CESTY NÁJDETE NA FACEBOOKU V SKUPINE DOVOLENKY S CESTOVKOU (Taba, Petra)
FOTOGRAFIE Z CESTY NÁJDETE NA FACEBOOKU V SKUPINE DOVOLENKY S CESTOVKOU (Sharm El Sheikh)

Už prílet na maličké, kedysi vojenské letisko v Tabe naznačuje, že táto oblasť je oproti populárnej Hurghade zatiaľ rozvinutá oveľa menej. Konvoje autobusov smerujúcich do hotelov na pobreží doprevádza policajný sprievod. Všade naokolo je púšť a vysoké skaly, stredisko Taba Heights so svojimi hotelovými areálmi pôsobí ako oáza.
V roku 2014 Tabu postihli ničivé záplavy, ktoré zdevastovali významnú časť turistickej infraštruktúry. Hoteliéri postupne obnovujú celú oblasť a cítiť naozaj veľkú snahu o opätovné prilákanie zahraničných dovolenkárov. Majoritou sú tu zatiaľ Poliaci a v určitých obdobiach aj miestni a izraelskí dovolenkári, ktorí majú Tabu na skok.
Z hotelov na pobreží Vás shuttle busy zdarma odvezú do asi 2 km vzdialeného, umelo vybudovaného centra Taba Heights - El Wekala. Tam nájdete obchodíky, kaviarne aj amfiteáter na večerné predstavenia, kde sa prezentujú často naozaj známi umelci najmä arabského sveta. Pri hotelových plážach je vybudovaná aj promenáda, po ktorej sa môžete voľne prechádzať.

Hotel Mosaique Taba (ex Sofitel Taba Heights)
V tomto hoteli sme strávili najviac času. Leží priamo na pláži s vlastným mólom. Pláž je rozľahlá piesková, vstup do vody cez väčšie kamene. Dá sa vojsť aj naboso, ale je to pomerne náročné a nebude vás to baviť, takže rozhodne odporúčam obuv do vody. To platí pre celú Tabu. Voda je väčšinou plytká a čistá. Dno pieskové, s občasnými kameňmi a morskými trávami. Koraly a morský život nájdete v hlbšej vode pri móle, kde je voda nádherne modrá a priezračná.
Areál je pekný, s centrálnou bazénovou časťou, kde cez deň hrá hudba. Bary na pláži a pri bazéne sú otvorené iba počas dňa, snack medzi jednotlivými jedlami je slabší. Pri lobby sa nachádza ďalší bar s terasou a All Inclusive nápojmi do 22:00 a tu sa dostávame aj k slabinám hotela. Po tejto hodine už nie je možné zakúpiť si v žiadnom hotelovom bare nápoj. Navyše tento jediný bar obsluhuje po väčšinu času jeden jediný barman, ktorý sa síce snažil, ale to niekedy nestačí.
Jedlo nie je najhoršie, zamerané skôr na miestnu ako na medzinárodnú kuchyňu. Treba však rozumne vyberať, aby sa Vám rýchlo nezunovalo. Pri mnohých jedlách chýba označenie. Pred jedálňou počas večere rozvoniavajú dva stánky s výbornými grilovanými špecialitami. Menej príjemnou stránkou je čistota v jedálni. Nájsť čistý tanier alebo pohár je skúškou trpezlivosti a časom rezignujete a prestanete si všímať mastné stopy na riade.
Izby sú celkom pekné a veľké, čistota je však opäť trošku zanedbaná. Dopĺňanie nápojov viazlo, akoby si neboli istí, na čo vlastne majú turisti nárok. Trochu prekvapujúci bol počet dotieravých múch, no dovolenku Vám to nepokazí.
Tento hotel svoj potenciál zatiaľ nevyužíva naplno a aj napriek prevažne snaživému personálu, rezervy sú značné. Tu treba oceniť prístup CK Satur, ktorá okamžite pristúpila k náprave a kým hotel nevylepší služby, svojich klientov bude posielať do vedľajšieho, sesterského hotela The Bayview!
 
The Bayview Taba Heights Resort
Na rovnakej pláži ako Mosaique (pripomínam obuv do vody) leží aj tento 5-hviezdičkový hotel. Jedinečný je centrálny bazénový areál s pozvoľným vstupom a jaskynný bar. Výhodou hotela je koncept Ultra All Inclusive, ktorý zahŕňa aj 24 hod. nápoje a á la carte reštaurácie bez poplatku. Hotel je rozľahlý, s pokojnou atmosférou. Z navštívených hotelov by práve tento mohol byť tipom na dovolenku v Tabe.

Strand Beach
Tretím fungujúcim hotelom na pláži je hotel Strand Beach, ktorý sa vzhľadovo tiež nevymyká z miestneho príjemného štandardu. Zaujímavosťou je slané jazierko pri pláži. Okolo bazéna bolo pomerne živo, pláž je podobná ako u vedľajších hotelov. Vstup do mora je na pohľad trochu jednoduchší, no čistota samotnej pláže subjektívne jemne zaostávala.

Jordánsko - Petra
Veľkým lákadlom pri dovolenke v Tabe je určite možnosť výletu do úžasnej Petry. Dokonale ukryté mesto vytesané do pieskovca bolo založené ešte pred začiatkom nášho letopočtu. Jeho trosky sú zaradené do svetového dedičstva UNESCO i medzi novodobé divy sveta a lákajú nielen turistov, ale aj filmárov.
Z Taby sa cesta začína 45-minútovou plavbou do jordánskeho Tala Bay, nasleduje asi trojhodinová cesta autobusom do vnútrozemia. V samotnej Petre vedie od vstupu do areálu k najznámejšej atrakcii - Pokladnici, asi dvojkilometrová, pomerne nenáročná prašná prechádzka tiesňavou. Detailnejšie preskúmanie Petry však môže zabrať aj niekoľko dní. Prenajať si môžete aj iné spôsoby prepravy, napríklad bričku ťahanú koňom, poháňaným miestnym beduínom. Hlavne sa ním pri fotení a obdivovaní okolia nenechajte zraziť.
Celodenný výlet z Taby do Petry vrátane vstupov stojí 280 EUR.

Sharm El Sheikh

Sharm El Sheikh je oproti "zabudnutej" Tabe iná turistická liga, množstvo hotelov a atrakcií je tu enormné. Skladá sa z viacerých oblastí, mnohé z nich majú vlastné obchodné centrum na nákupy a posedenie. Najrušnejšou časťou je Naama Bay, ulica plná svetiel, hluku, obchodov a zábavných podnikov. V Sharme treba dávať pozor na možnosť vstupu do vody z hotelovej pláže. Podmorský život je tu obvykle nádherný, nie každému však vyhovujú schodíky či mólo. Ak je to aj váš prípad, vyberajte hotely s s možnosťou pozvoľného vstupu do mora, aký sme našli aj vo väčšine testovaných hotelov.

Rixos Sharm
Rixos je na úrovni, pekný čistý hotel s výbornými službami. Pri centrálnom bazéne to žilo, nachádzajú sa tu však aj kľudnejšie zóny s bazénmi. Pláž je krásna, more plytké a priezračné, do hĺbky sa dostanete cez mólo. Dobrý a relatívne drahý hotel v časti Nabq, kde nájdete aj menšie centrum s obchodmi a kaviarňami.

Tamra Beach
Príjemný areál v miernom svahu. Prevaha talianskych dovolenkárov (tak ako asi v celom Sharme) vyvára klubovú atmosféru. Na pláž sa dostanete po schodoch, vstup do vody máte na výber pozvoľný s pieskovým dnom, cez koraly alebo z móla.

Coral Sea Waterworld
Veľmi príjemné prekvapenie v Nabq, pekný a prehľadný areál s niekoľkými bazénmi a udržiavanou záhradou. Pláž je piesková, s pozvoľným vstupom a priezračnou plytkou vodou. Veľkou výhodou najmä pre rodiny s deťmi je aquapark s veľkými aj malými šmykľavkami, bazénom s vlnobitím či lenivou riekou.

Iberotel Palace
Hotel známej siete, ktorý nesklame. Umiestnený je v časti Old Market, na okolí dostatok obchodov a kaviarní, pekné námestie aj mešita. Pláž je piesočnatá s pozvoľným vstupom bez koralov, na šnorchlovanie Vás zavezú loďkou k ďalšej pláži.

Jaz Fanara
Stojí na svahu a k pláži sa dostanete cestičkou z kopca. Samotný areál vizuálne neočaril, je poriadne dlhý s bazénmi na oboch koncoch. Hlavným lákadlom je tu pláž. Hrdia sa celoročnou zelenou vlajkou, kúpať a šnorchlovať sa tu vraj dá každý deň v roku. Miestne koraly chodia obdivovať aj výletníci z iných hotelov.

Club Reef
Starší klubový areál leží takmer nad morom. Ku pláži sa prejdete trochu viac ako by bolo príjemné, k dispozícii máte aj niekoľko bazénov.

Domina Coral Bay
Tento komplex sa skladá z viacerých hotelov a je naozaj veľký. Dovolím si povedať, že až príliš. Je tu vybudované centrum s uličkami a obchodíkmi a majú tu dokonca vlastný čas, o hodinu posunutý od toho reálneho. Nesnažte sa to pochopiť. Pláž je tiež veľká a izby si už čo-to odžili.


FOTOGRAFIE Z CESTY NÁJDETE NA FACEBOOKU V SKUPINE DOVOLENKY S CESTOVKOU (Taba, Petra)
FOTOGRAFIE Z CESTY NÁJDETE NA FACEBOOKU V SKUPINE DOVOLENKY S CESTOVKOU (Sharm El Sheikh)

Novinky

Partneri

Facebook

Kontaktujte nás