Chalkidiki 2019

FOTOGRAFIE Z CESTY NÁJDETE NA FACEBOOKU V SKUPINE DOVOLENKY S CESTOVKOU

Začiatkom sezóny sme využili príležitosť navštíviť krásny polostrov Chalkidiki v Grécku, konkrétne jeho prvý prst (prečo prst? pozrite na mapu) Kassandra. Táto oblasť v konkurencii iných silných destinácií u slovenských turistov trochu stratila na význame, no bolo by veľkou chybou zabudnúť na ňu. Krátky, asi 80 minútový let a následný hodinový transfer do Kallithea bol hneď prvým pozitívnym momentom. Kto neobľubuje dlhé sedenie v lietadle, bude spokojný.
Kallithea je veľmi príjemné malé mestečko plné reštaurácií, gyrosových fastfoodov, obchodov so suvenírmi a ďalších turistických nevyhnutností. Nachádza sa nad morom a plážou, takže niektoré terasy vám okrem čerstvých morských plodov naservírujú aj nádherný výhľad na modré odtiene Toronského zálivu.
Hotel Athos Palace leží mimo letoviska, no dvojkilometrovú cestu za nákupmi a zábavou pohodlne zvládnete do polhodiny aj pešo. Tých pohodlnejších prepravia taxíky za 3 minúty priamo od hotela. Samotný hotel má 4 hviezdičky, no už na pohľad je starší. Postavený koncom sedemdesiatych rokov a rekonštruovaný začiatkom milénia nesľubuje žiadnu architektonickú modernu. Obrovské drevené lustre v lobby či masívne drevené zábradlia síce v dobe svojho vzniku iste pôsobili luxusne, no napriek svojej kvalite nie sú zrovna symbolom uvoľnenej dovolenkovej atmosféry. Izby sú dostačujúce, povedzme, že slušná trojhviezda. Kľúč od izby s veľkým príveskom je oldschool, ktorý som v hoteloch tejto kategórie dlho nezažil, ale to vám dovolenku nepokazí. Spoplatnený sejf je miniatúrny (opäť s kľúčom, ako inak), ale v Grécku sa vraj málo kradne. Klimatizácia však funguje a dôležité je, že ani čistota tu nie je problémom. A ak si vyberiete izbu s výhľadom na more, pri pohľade z balkóna zabudnete na všetky chybičky krásy.
Á propos, balkón. Všetky izby by ním podľa popisu mali disponovať, no existuje jedno podlažie, kde majú izby iba okná (s nádherným výhľadom) a pred nimi veľký parapet s popadanými plavkami od turistov nad vami. Kým sa začnete rozčuľovať nad nepriazňou osudu a recepčných, zrátajte si pozitíva. Ste na jednom z najnižších podlaží, na úroveň pláže to teda máte "iba" 120 schodov, takže nemusíte stále čakať na ruských výťahových jazdcov. A navyše, v týchto izbách máte dobrý dosah WiFi, takže milovníci internetov balkón pokojne obetujú. Mimochodom, aj na izbe bez balkóna nepochopiteľne nájdete popolník. Veď z Bruselu do Grécka je ďaleko.
Kým hotelová stavba asi nikoho neohúri, okolitý areál je už iný príbeh. Je spoločný pre tri sesterské hotely (jeden z nich, 5* Theophano Imperial tiež nájdete v ponuke). Nájdete tam peknú záhradu plnú zelene, olivový háj, dokonca aj kaplnku, veľký bazén na plávanie a vodné hry a aj pekný detský bazén s malými šmykľavkami, v ktorom spokojne trávili čas rodičia s najmenšími deťmi.
Od neho to je už len pár krokov na pláž. Tá je možno trochu rozporuplná, no ja osobne ju považujem za skvelú. Výborné je, že slnečníky a ležadlá máte v cene, čo je v Grécku skôr výnimkou. Je veľmi pokojná a tvorená jemným štrkom, vstup do mora v časti patriacej hotelu je trochu akrobatický. Pre deti odporúčame obuv do vody, hoci niektoré to zvládali aj bez nej. A pre dospelých vlastne tiež, čo mojej polovičke ku koncu pobytu decentne pripomenul jeden morský ježko. Do vody sa vstupuje cez ploché a trochu šmykľavé skaly, no odmenou za horší prístup je vám fantasticky čistá voda, ktorá dovoľuje presne vidieť, kam šliapete. Ak vám však ku šťastiu chýba pozvoľný a pohodlný vstup do vody, stačí keď sa prejdete 50-100 m a za mólom nájdete to čo hľadáte. Samotné mólo po rokoch obmývania slanou vodou takmer splynulo s prírodou a zapadá do prostredia. Práve pri ňom nájdete úžasne čistú tyrkysovú vodu do ktorej si môžete bez obáv skočiť. Voda bola už začiatkom júna prekvapujúco teplá.     
Služby a strava v hoteli sú... grécke. Treba si uvedomiť, že toto nie je Turecko. Píšem to, lebo mnohí často porovnávajú grécke hotely práve so susednou krajinou polmesiaca. Nie je žiadnym tajomstvom, že v tureckých rezortoch za rovnakú cenu obvykle dostanete viac. Viac stravy, lepšie služby, krajšie izby. No nebolo by fér zostávať len pri takomto porovnávaní, výhody Grécka sú najmä mimo hotelov. Nádherne čisté more, zelené kopce, pekné mestečká, pohodová atmosféra. Ale  vrátim sa k hotelu. Zamestnanci boli fajn, čašníci aj animátori pomerne snaživí a nevtieraví, nie je čo kritizovať. Občas by sa obsluhe zišlo trochu úsmevu, takže som sa cítil ako na Slovensku.  
Najväčší priestor na zlepšenie vidím v strave. Tej, napriek striedmej konzumácii, na môj vkus chýbala rozmanitosť. A chuť. Snack v koncepte All Inclusive takmer neexistoval, nealko nápoje by som na takejto úrovni privítal aspoň značkové postmixy. Alko nápoje ničím nevybočovali zo 4* All Inclusive priemeru. Pivo fajn a dostatočne slabé aj pre abstinentov, červené víno pitné so zavretými očami. Ostatné radšej ani neskúšať. To však nie je kritika, len popis stavu. Ak chcete kvalitnejšie nápoje, mierte na iné kategórie (aj cenové). Pre objektivitu dodávam, že ostatní dovolenkári vyzerali byť spokojní aj s touto stránkou dovolenky, tak možno som len rozmaznaný.
Len tak na okraj, teším sa na deň, keď sa (nielen) ruskí dovolenkári prestanú obávať zajtrajšieho hladomoru a naložia si na tanier iba toľko, koľko je akákoľvek ľudská bytosť schopná skonzumovať. Odhliadnuc od toho sa však všetci turisti v hoteli správali slušne, bez ohľadu na národnosť.
Ešte jedna poznámka k stravovaniu. Áno, som za dress code pri večeri, aby turisti nechodili na večere v plavkách a tielkach. No striktný zákaz vstupu v akýchkoľvek šľapkách (nejedného otočili), mi vyznieval v kontexte kvality prostredia jedálne a ponuky jedál trochu komicky.
Keď sa vám zunuje ponuka All Inclusive, priamo v hoteli nájdete slušný minimarket s rôznymi nezdravými maškrtami, na ktoré tam zaručene dostanete chuť. V hotelovom bare si môžete objednať aj značkový miešaný drink za 10 €, no väčší zmysel mi dávala návšteva podnikov v Kallithea. Mimochodom, neďaleko hotela sú popri ceste roztrúsené aj stavby, ktoré si možno na prvý pohľad zmýlite so skladmi. Sú to ale veľké diskokluby, zjavne obľúbené aj u miestnych, poriadne nahodených, mladých ľudí. Umiestnené sú mimo obytnej zóny a ak okolo nepôjdete v noci, ani o nich nebudete tušiť.
Okrem najbližšieho strediska určite odporúčam aj návštevu mestečka Afitos, ktoré je iba o zopár kilometrov ďalej. Čakajú vás tam malebné kamenné uličky s nezameniteľnou gréckou atmosférou, plné reštaurácií a obchodíkov a kaviarne s famóznym frappé. Do Afitos sa jednoducho a lacno prepravíte aj autobusom, ale treba sa pripraviť na nevyspytateľnosť miestnej hromadnej dopravy. Časy odchodov uvedené na zastávkach sa nemusia plne zhodovať s realitou, ale veď na dovolenke sa netreba nikam ponáhľať.
Ak máte radi nakupovanie suvenírov a darčekov, prídete si tu na svoje. Miestny olivový olej v každej forme, orechy, povestný lokálny borovicový med, kozmetické výrobky z medu, olív, či oslieho mlieka, množstvo produktov z olivového dreva (od kuchynského náradia až po hodinky či slnečné okuliare), pravé morské špongie, grécke náboženské ikony, suveníry pripomínajúce antickú minulosť aj kadečo iné.
Na záver len dodávam, že ak viete do čoho idete, Chalkidiki nesklame a v mnohom veľmi príjemne prekvapí. Zájazd bez akýchkoľvek problémov organizovala kvalitná CK Hydrotour, príjemný let s veľmi komunikatívnym kapitánom lietadla bol prevádzkovaný spoločnosťou Smartwings.

FOTOGRAFIE Z CESTY NÁJDETE NA FACEBOOKU V SKUPINE DOVOLENKY S CESTOVKOU

Novinky

Partneri

Facebook

Kontaktujte nás